Infolinka a telefonické objednávky +421 905 211 122

Amarone Riserva "Sergio Zenato" D.O.C. 2010

Amarone della Valpolicella Classico Riserva "Sergio Zenato" D.O.C.G. - 2010
Id produktu:

odrody: 80% Corvina, 10% Rondinella, 10% Oseleta

Amarone Riserva "Sergio Zenato" je víno vyrábané len z excelentných ročníkov z troch odrôd z najstarších vinohradov v Saint'Ambrogio di Valpolicella. Nízke výnosy majú za následok vysokú koncentráciu všetkých prvkov. Víno je špecifické vôňou vanilky a ovocia ako aj veľmi intenzívnou a dlho trvajúcou dochuťou.

Amarone Riserva “Sergio Zenato” is produced only in excellent vintages, from a selection of grapes Corvina, Rondinella, and Oseleta coming from the oldest vineyards in Costalunga estate in Sant’Ambrogio di Valpolicella. The particular low yields have led to a wine of great concentration, with aroma of vanilla and fruits, an intense and long lasting taste.

Vinification

The grapes are left to raisin dry for 3-4 months in small trays (only one layer), well-spaced out to allow good air circulation. The wine pressing takes place in January through de-stemmer and pre-maceration of the skins on the must. Skin contact fermentation lasted 15-20 days, then the wine has been aged in 75 hl. Slavonian oak barrels for 48 months.
Follows conditioning in bottle for 1 year before being released.

Food pairing suggestions

Ideal with roasted meat, game, grilled steak and aged cheeses, but perfect as a meditation win

86,00€
Pre členov wineshelf klubu iba: 78,00€
Dostupnosť: skladom
Posielame do 24 hod. od prijatia úhrady
Dbáme na vysoké štandardy kvality našich produktov a služieb a súčasne aj na zodpovedné pitie. Preto je obsah tejto stránky dostupný len osobám starším ako 18 rokov